Impreza integracyjna, czyli autentyczne emocje


Klasyka, która nie działa

Postawmy sprawę jasno – wielu właścicieli firm nadal uważa, że sprawdzony pomysł na imprezę integracyjną da się sprowadzić do trzech elementów: kolacja, DJ i dużo wódki. Oczywiście to klasyczne rozwiązanie może sprawdzić się raz i drugi, przynajmniej w odniesieniu do niektórych grup. Co prawda na takiej imprezie goście przy stołach usiądą obok tych osób, które znają najlepiej (brak elementu rzeczywistej integracji), trochę się wspólnie pośmieją, potańczą i zjedzą coś dobrego. Co uczestnicy wyniosą z takiej imprezy? Nieco zabawnych wspomnień, związanych zapewne z nadużyciem alkoholu, trochę endorfin i przeświadczenie, że szef (Zarząd) dał im coś gratis. Odpowiedzmy sobie jednak na pytanie: jaka jest wartość integracyjna tego rozwiązania? Niestety żadna. Albo bliska zeru.

O co chodzi z tą integracją?

Dobrze zaprojektowana i zrealizowana impreza integracyjna powinna przynosić Zarządowi realne korzyści. Tymi korzyściami może być budowanie swojej marki pracodawcy, polepszenie komunikacji między osobami pracującymi w skonfliktowanych działach czy też lepsze poznanie się nowo zatrudnionych pracowników z tymi o dłuższym stażu, z którymi na co dzień tworzą zespoły projektowe. Wszystkie powyżej wymienione korzyści mają wpływ na produktywność pracowników oraz ich lojalność wobec organizacji. W skrócie, odpowiednio przygotowana integracja wpływa pozytywnie na komunikację pracowników i ich wzajemne relacje. Impreza integracyjna jest narzędziem, które osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie organizacji stosują, by zapobiegać konfliktom lub łagodzić te istniejące. I tak jak każde narzędzie, powinna być stosowana przez kogoś, kto umie jej używać. I wie, jakie efekty che osiągnąć.

Impreza integracyjna – definicja

„Dzień dobry, chciałabym zorganizować imprezę integracyjną dla naszego działu…” Ileż to razy każdy event manager firmy eventowej słyszał to w słuchawce telefonu. Okazuje się jednak, że używając tego terminu nie zawsze nasz rozmówca ma na myśli to samo, co my. Niekiedy chodzi właśnie o przysłowiową „wódkę z DJ-em”, albo wyjście na kręgle… Czym w takim razie jest integracja, rozumiana jako skuteczne narzędzie budowania relacji? Spróbujmy tak:

Impreza integracyjna to spotkanie, w którym pracujące ze sobą osoby mają okazję, by w niecodziennym miejscu i na gruncie autentycznej zabawy, wspólnie doświadczać niezapomnianych przeżyć, co stanowi okazję do nieskrępowanej komunikacji, w efekcie budując obszar wzajemnego porozumienia.

Każdy element powyższej definicji jest celowy i każdy ma znaczenie w projektowaniu udanych imprez. Warto przyjrzeć się niektórym z nich.

Niecodzienne miejsce – nie musi zawsze oznaczać pięciogwiazdkowego hotelu w egzotycznej zatoce. Niecodzienna może być nawet przestrzeń biurowa, ale odmieniona nie do poznania – jak podczas organizowanej przez nas kilka lat temu biurowej gry fabularnej w siedzibie BZ WBK w Poznaniu. Oczywiście im miejsce imprezy jest ciekawsze i bardziej intrygujące, tym lepiej dla integracji. Niecodzienność jest ważnym warunkiem, by uczestnicy poczuli się nie-w-pracy, co zdecydowanie otworzy ich na inny typ relacji, niż zależności służbowe.

Autentyczna zabawa – a więc niewymuszona, szczera, nieudawana. Autentyczność jest wówczas, gdy uczestnicy „wkręcą się” w fabułę gry miejskiej, wspólnymi siłami i z przekonaniem budują budy dla psów ze schroniska lub w najdziwniejszych przebraniach pozują do ujęć kręconego właśnie teledysku. Autentyczna zabawa stanowi podstawę do tego, by uczestnicy niejako zapomnieli, że znają się z pracy. Daje im możliwość szczerej, otwartej komunikacji i lepszego poznawania się, które są celem udanej imprezy integracyjnej.

Niezapomniane przeżycia – sednem każdego eventu jest dostarczenie uczestnikom przeżyć wykraczających poza ich codzienne doświadczenie. Nie inaczej jest w przypadku imprezy integracyjnej. Przeżycia podczas integracji nie tylko pozytywnie wpłyną na komunikację pracowników podczas imprezy, ale wygenerują obszar wspólnych wspomnień, do których uczestnicy wracać będą przez całe miesiące, jeśli nie lata. Relacje nawiązane podczas imprezy będą pozytywnie rzutować na codzienność w firmie.

Team-building

Robiąc integrację, rób ją z sensem

Zanim zadzwonisz do firmy eventowej, zastanów się, czego oczekujesz od imprezy integracyjnej? Nieskuteczny scenariusz integracji kosztuje prawdopodobnie tyle samo, co skuteczny… Zainwestowanie czasu w rozpoznanie rzeczywistych potrzeb Twojej organizacji zwróci się wielokrotnie w postaci rzeczywistego polepszenia komunikacji i relacji między pracownikami! Zastanów się, jaki typ aktywności wygeneruje wśród pracowników najwięcej autentycznych emocji, wyobraź sobie, co powinno się wydarzyć, aby ludzie na chwilę zapomnieli, że znają się z pracy. Jeśli nie przychodzą Ci do głowy konkretne rozwiązania, oczywiście pomożemy w ich doborze!

Jesteś zainteresowana/y naszą ofertą?
Chcesz przesłać do nas brief/zapytanie? Masz dla nas ciekawą ofertę?
Chcesz dołączyć do naszego zespołu?
Napisz: biuro@funfaktoria.pl
Przewiń do góry